Kopalnia Wapienia, Czatkowice

• Materiał: Blachy fałdowe
• Rodzaj obudowy: Obudowa elewacji z blachy trapezowej oraz przegrody akustyczne.
• Termin Realizacji: 2005

Blachy trapezowe jako materiał elewacyjny są stosowane z powodzeniem od połowy XX wieku. Trwałość powłok antykorozyjnych jest zależna od zastosowania technologii oraz agresywności środowiska. Znane są przypadki elewacji 30-50 letnich spełniających swoje zadanie. Trwałość kolorów na elewacji jest zdecydowanie krótsza, co ma szczególne znaczenie przy wymianie uszkodzonych blach, a także przy rozbudowie. Blacha trapezowa stosowana jest głównie do pokrycia obiektów przemysłowych.

Blachy profilowane z uwagi na tradycyjny i klasyczny przekrój oraz dzięki różnej po-wierzchni stwarzają różnorodne możliwości
w kształtowaniu fasad budynków. Oferowana na rynku przez różnych producentów szeroka paleta standardowych oraz specjalnie projektowanych kształtów, kolorów i materiałów zapewnia niemal nieograniczoną swobodę
w projektowaniu. Wynikający z tego faktu wszechstronny charakter blach elewacyjnych oraz jej różnorodność sprawia, że mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagany jest indywidualny wygląd i wysoka jakość powierzchni, np. w rozwiązaniach fasad, ścian wewnętrznych czy podwieszanych sufitów.
Elewacje z metalu, często łączone z przeszkleniami są istotnym elementem współczesnej architektury. Budynki niezależnie od swojej formy oraz funkcji, dzięki zastosowaniu blach elewacyjnych, nabierają nowoczesnego charakteru.
Dopełnieniem ogólnego wyrazu estetycznego elewacji są elementy narożników budynku –
w tym giętych w łuk blach – podziałów poziomych oraz pionowych, które mogą podkreślać oczekiwania projektanta.
Blacha elewacyjna może być łączona na elewacji z innymi okładzinami, nie tylko metalowymi, co dodatkowo pozwala projektantom na ,,grę” kolorem i kształtem fasady w sytuacji kiedy blacha stanowi jedynie jej wycinek.
Blachy elewacyjne najczęściej mocuje się na ruszcie stalowym, montowanym do różnego rodzaju podłoża: konstrukcji stalowej, ściany murowanej lub żelbetowej. Wiele z profili można poddać dodatkowemu profilowaniu co pozwala osiągać kształty łukowe.

 

Comments are closed.