Drewno


Elewacja drewniana jest jedną z najstarszych metod ochrony ścian zewnętrznych. Umożliwia ona “oddychanie” ścian. Kojarzy się z naturą, ciepłem, bezpieczeństwem. Na elewacje należy stosować drewno o wilgotności 15÷18%.

Najtrwalsze jest drewno dębowe, modrzewio­we, ale najczęściej wykorzystywany jest świerk i sosna, które dzięki dużej zawartości żywic są bardziej odporne na wilgoć. Na elewację można także stosować drewno po obróbce termicznej, ciśnieniowej (np. sosna wyżarzana). Charak­teryzuje się długą żywotnością, odpornością na pleśń i grzyby oraz niezmiennością kształtu.

Zastosowanie:

  • – jako dekoracyjna osłona ścian w budynkach szkieletowych,
  • – jako wierzchnia warstwa ścian budynków w dowolnej technologii,
  • – na podbitkach, poddaszach, lukarnach, log­giach budynków murowanych.

Nasza firma z powodzeniem stosuje połączenie drewna z elewacjami metalowymi. Taka elewacja jest łatwa w konserwacji i umożliwia łatwą naprawę ewentualnych uszkodzeń.

Stosowanie drewna na elewacji jest estetyczne i efektowne; może być wykorzystane na różne sposoby. Deski elewacyjne można mocować pionowo (wtedy woda deszczowa spływa i nie gromadzi się na połączeniach), poziomo lub ukośnie – w zależności od tego jaki efekt wiz­ualny chcemy osiągnąć.

Drewniana elewacja wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. W zależności od zastosowanego środka zabezpieczającego drewno należy ją odnawiać raz na dwa do ośmiu lat. Drewno świetnie sprawdza się jako okładzina na całości lub fragmencie elewacji, może być łączona z innymi rodzajami wykończenia elewacji jak szkło, metal lub kamień.

Żaluzje akustyczne Panele akustyczne Elewacja perforowana Corten Cor-ten Kortenowska