Miejsce pamięci w Palmirach k/Warszawy

Firmy Grupy Metal Engineering (ME Polska oraz Laser4metal) wykonały oraz zamontowały system elewacyjny na wg indywidualnego projektu na budynku Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry, znajdującego się w podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej. Płaska blacha do prefabrykacji paneli została dostarczona przez Ruukki Polska. Nowoczesny obiekt muzeum powstał w 2011 roku na miejscu starego, zniszczonego budynku z lat 70. ubiegłego wieku.

Celem projektu, przygotowanego przez pracownię WXCA s.c., było, aby bryła muzeum jak najlepiej komponowała się z otoczeniem – zielenią drzew, piaskiem leśnych wydm, a przede wszystkim z prostą formą cmentarza palmirskiego, na którym znajdują się mogiły rozstrzelanej tutaj podczas II wojny światowej ludności cywilnej.
W efekcie powstała nowoczesna bryła, której elewacja składa się ze szklanych ścian, okładziny ze stali Corten oraz płyt betonu architektonicznego. Rdzawa barwa stalowych okładzin doskonale komponuje się z brązowymi pniami drzew otaczających budynek. Elewacja zyskuje jeszcze ciekawszy wygląd, gdy na jej ściany padają promienie słoneczne. Ważną cechą decydującą o wyborze stali Cor-ten była możliwość wykonania otworów na jej powierzchni. Przed montażem, kasetony poddano perforacji oraz przetłoczeniu, w wyniku której powstały nieregularnie rozmieszczone, przebicia przypominające ślady kul.
Stal kortenowska o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne znajduje zastosowanie przede wszystkim w obiektach biurowych i handlowych, które zyskują w ten sposób ciekawą i wyróżniającą się elewację. Kasetony czy panele wykonane ze stali Corten doskonale łączą się z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton czy drewno. Coraz częściej jednak wyjątkowy wygląd i właściwości tej stali wykorzystywane są w mniej typowych projektach, takich jak pomniki, rzeźby czy obiekty kultury.
Zastosowanie stali Cor-Ten do wykonania elewacji Muzeum w Palmirach docenione zostało także przez środowisko architektoniczne, obiekt doczekał się wielu publikacji w czasopismach i portalach branżowych w kraju i za granicą.

Comments are closed.